Celer

Kdo kdy držel v ruce čerstvý celer, když je koncem léta a na podzim jeho doba, určitě v něm mohl vidět třeba pohádkového skřítka. Bývá velký i malý, tak trochu nevzhledný a dokud se neopucuje od hlíny a kořenů, člověk by jen hádal, co je to za tvora…

CELEROVÝ KOLÁČ S BYLINKAMI, BRAMBOREM A PŘEKVAPENÍM

CELEROVÁ VODA PRO KRÁSNÉ VLASY BEZ LUPŮ

O celeru se prý ale zmiňuje už básník Homér a jeho blahodárných účinků si všimli i staří Egypťané. Do českých kuchyní si nachází cestu až asi v 19. století. Zato se u nás zabydlel natrvalo. Jeho celé jméno je miřík celer (Apium graveolens) a ano, je vidět nejen podle jména, že je příbuzným mrkve a petržele. A rodina drží spolu – skvěle se chuťově doplňují a jsou základem mnoha pokrmů. Celer je totiž poměrně dost aromatická zelenina a ne každému chutná a voní. Proto je zeleninová kombinace to „pravé ořechové“. Celerová bulva ale nepohrdne ani přátelstvím s ovocem. Mnozí si ho doplňují s jemností nebo lehkou kyselostí jablek.

Zdravý od listů až po kořen:

Řapíky a listy celeru nám poskytují vitamín A, kořenové bulvy jsou zas bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C. Také tu najdeme pořádnou nálož ve formě draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Celer (podobně jako citrón) vyrovnává překyselení organismu, má vyhlášené antioxidační účinky, pomáhá v boji s nadváhou a harmonizuje trávení. Jeho pověstné blahodárné účinky na mužskou potenci objevili prý už ve starověkém Egyptě a Římě. Celerové silice pomáhají i v období chřipek a viróz tím, že dezinfikují sliznice a rozpouští hleny. Celer má močopudné účinky, odplavuje toxiny z těla, rozpouští usazeniny a snižuje otoky. Společně s červenou řepou je základem léčebných kúr proti rakovině.

Bez celeru ani ránu!

Tenhle kulatý bumbrlíček se v kuchyni nejčastěji používá společně s mrkví a petrželí, a to jako základ polévek, ale hodí se i do omáček (vyhlášený základ svíčkové), pod červená masa a na pyré. Dá se obalovat, smažit, zapékat. Má jednu skvělou vlastnost – snáší vysoké teploty a při tepelné úpravě si zachová většinu zdraví prospěšných látek.  Labužníci si pochutnají i na salátech, pomazánkách, dipech a jsou tací, co ho chroupou večer syrový jako brambůrky.

Když si ale přineseme celer domů, je třeba se do něj pustit s vervou. Odkrojit přebytečnou nať, bulva pak vydrží déle – v chladu a temnu. Pokud je zelená část celeru v dobré kondici, nevyhazujme ji, povíme si o ní něco níže. Bulvu je ale třeba očistit od přebytečných spodních kořínků a hlíny. Až dokud nám nezbude víceméně kulatá bulva celeru. Aby okrájené plochy celeru nehnědly, pomůžeme si opět vodou s citrónem.

Celerová nať:

Nejen ta známá celerová bulva, ale i nadzemní zelená část je přímo zeleným pokladem. Od řapíkatého celeru se listy a řapíky bulvového celeru liší tím, že nejsou tak náročné na péči a pěstování a jsou drobnější. Jsou ale stejně výživné. Mají své fanoušky a milovníky. Charakteristicky voní, jemně štiplavě a svěže. Nať je výborná jen tak jako pochoutka, skvělá je i jako ozdoba na chlebíčky, do pomazánek, ochucení polévek, nádivek i do pesta.

Využívejme nejvíce listy ze středu vršku bulvy – ze srdíčka. Ty bývají křehké a šťavnaté. Můžeme je zpracovat podobně jako nať petrželky, jen je nutné brát ohled na výrazně silnější aroma. To nemusí vonět každému. Listy i řapíky můžeme přidat do pokrmu, nechat vařit a před jídlem odstranit (podobně jako bobkový list).

Své místo má také v lidovém léčitelství. Látky obsažené v zelené části dovedou podpořit ledvinovou činnost a odvodnit organismus od nadbytečně zadržovaných tekutin, podporují trávení, povzbudí chuť k jídlu, zpevňují cévy, pomáhají regulovat množství cukru v krvi, působí proti revmatu, urychlují látkovou výměnu. Využít lze i jako přírodní péči o pokožku hlavy a vlasy, Odvar z celerové nati proti lupům je jedním tipem v našem receptu.

Dokonce i semena celeru mají své využití „pod pokličkou“. Vyrábí se z nich takzvaná celerová sůl.

A pro ty, kteří se na celer stále jen mračí by prostě mělo platit – není to sice dobré, ale o to to musí být zdravější. A to maj teda recht!