Rajčata

Možná právě proto, že „rajče“ je takové jablíčko z Ráje, je jich opravdu velké a nepřeberné množství odrůd. Tyčková, keříčková, malá, velká, obří, kulatá, baňatá, soudečky, hruštičky, se špičkou i bez špičky… Je to přehlídka i chutí a vůní.

Začněme zajímavostí…

Krásně vyzrálé a voňavé rajské jablíčko přirozeně obsahuje i soli kyseliny glutamové. Je proto jednou z mnoha potravin, které jsou nositelem oné zvláštní páté chuti umami.


Třebaže je nepřeberné množství receptů na ten váš „nejlepší rajčatový salát“, malou aktualitou k tomuto článku je, že i nám se zakutálela rajčátka do receptu s fazolovými lusky. Je to zajímavá a osvěžující kombinace.

RAJČATOVÝ SALÁT S FAZOLKAMI


A jaké rajské poklady vám nabídneme z naší zahrady? Toto je nabídka jedinečných odrůd roku 2023, které už se těší do bedýnek:

Rajče RUTHJE – koktejlové rajče s menšími, masitými, jasně červenými plody srdcovitého tvaru a výborné chuti.

  • Rajče MATINA – klasické rajče s menšími červenými kulatými plody
  • Rajče MARMOSSA – rajče s oválnými masitými plody se žlutým žíháním.
  • Rajče Zuckertraube – cherry rajče s malinkými červenými plody sladké chuti.
  • Rajče GOLDIANA – cherry rajče lehce oválnými oranžovými plody.

Nejlepší jsou začerstva…

Zralá rajčata chutnají mnoha lidem prostě tak, jak jsou. Jak si je utrhnou nebo koupí. Mnohé odrůdy se konzumují nejčastěji zasyrova, bývají součástí salátů i studené kuchyně. Jen některé druhy se hodí k tepelné úpravě. To pak vznikají v rodinách originální recepty na polévky, omáčky, pyré a protlaky, šťávy a jiné laskominy. Dají se i spařit a poté loupat, péct, sušit, nakládat, nebo se stávají podkladem, jako je třeba italské sugo.

Nákup a výběr:

To nejlepší rajče je podle svého druhu dobře vybarvené, voňavé a přiměřeně tvrdé nebo měkké. Vybereme si plody, které nebývají rozměklé, potlučené, nebo popraskané. A co když se nám do ruky dostane pár ještě zelených?  Rajčata mají skvělou schopnost vybarvit se a dozrát i po utržení. Vykřičník však platí pro děti a těhotné ženy. Zelená rajčata opravdu nejsou nic pro ně! Ta nejbáječnější a nejvoňavější jablíčka jsou ale samozřejmě ta, která dozrála přímo na keříku.

Skladování:

Mnoho zdrojů a pěstitelů uvádí, že rajčata nepatří do ledničky. Že jsou citlivá na poškození chladem a ztrácejí svoji chuť a vůni. U rajčat, která se do obchodů dodávají celoročně se zas asi tolik škody nenadělá a v nouzi se prodlouží i jejich trvanlivost. Pokud ale máme rajská jablíčka sezónně, domácí a vymazlená, zkusme jim dopřát spíše mírnou pokojovou teplotu. Nebo ještě lepší jsou spíž a sklep. Tam pak ještě mohou postupně dozrávat.

Co na ně říká naše zdraví?

Především jsou tu zastoupeny vitamíny skupiny B: B1, B2, B9, dále vitamíny C, A, beta-karoten a vitamín E. Nechybí ani minerální látky: draslík, fosfor, vápník, hořčík, sodík a železo. Z dalších cenných látek v rajčatech najdeme karotenoid lykopen, který je významným antioxidantem. Rajčata potěší i nízkým glykemickým indexem. Snižují cholesterol, preventivně působí proti infarktu, jsou vhodná při křečových žilách a ateroskleróze. Celkově detoxikují tělo, upravují trávení a tím zvyšují imunitu. 

I bylinky jsou skvělými průvodkyněmi rajčat. Prospívají jim přímo při pěstování a růstu. Pomáhají v boji proti škůdcům – máta, petržel, šalvěj, pažitka, bazalka. Tak i doladí chuť pokrmu – zejména bazalka, tymián, česnek a rozmarýn.

A ještě zajímavost nakonec. Rajče coby „jablko sváru“:

Botanici, pěstitelé, kuchaři, strávníci, prodejci, celníci i soudy se přou o to, zda je rajče ovoce nebo zelenina. A co svět světem stojí, asi se nedohodnou, třebaže různé verdikty padají a padají… Moudré přírodě je to jedno. Tak i my lidé buďme rádi za ten báječný božský dar a každé rajčátko si pěkně vychutnejme!