Bylinkový parfém, masážní či opalovací olej

Základní postup na výrobu parfému a masážního oleje je vlastně úplně stejná a na konci procesu můžete mít oba produkty.

Používejte oleje vhodné pro kosmetiku jako je například mandlový, jojobový nebo meruňkový olej. na parfémy jsou vhodné oleje bez vůně. Doporučuji vyhledat si na internetu informace o jednotlivých olejích a vybrat si ten nejvhodnější přímo pro vás.

Výběr vonných složek nechám na vaší preferenci. Použít můžete čerstvé či sušené bylinky jako je levandule, měsíček, afrikán, šalvěj, heřmánek, ale i mátu, meduňku, rozmarýn, citronovou mateřídoušku a další. Nebojte se použít i nejrůznější květiny nebo rostliny z přírody. Šeřík, jasmín, fialky nebo třeba borovicové jehličí či citrusovou kůru. Které vůně vám jsou příjemné? Pamatujte, že v jednoduchosti je síla!

Budete potřebovat:
Uzavíratelnou sklenici o objemu alespoň 500ml
200ml kvalitního kosmetického oleje
2 šálky bylin a květů dle výběru (pro každý výluh)
jemné sítko
(na parfém) 70ml kvalitního alkoholu pro kosmetiku
(na parfém) Kapátko nebo stříkačku
dekorativní, nejlépe tmavou lahvičku na uskladnění masážního oleje (200ml)
Lahvičku s rozprašovačem pro alkoholový parfém nebo s kuličkou pro olejový parfém

Postup:
Proces zabere minimálně 14 dní a je potřeba jej několikrát zopakovat.
Květy a byliny, které budete používat nejdříve zbavte všech nečistot. Pomačkejte je v ruce nebo v hmoždíři, aby se narušila jejich struktura a lépe tak uvolnily vonné silice. Do čisté a suché sklenice vložte co nejvíce bylin. Zalijte je dostatečným množstvím oleje tak, aby byly všechny byliny pod hladinou. Dobře promíchejte, sklenici uzavřete a odložte na 2-3 dny na teplé a slunné místo, občas protřepejte.
Po 2-3 dnech olej přeceďte a opakujte proces s čerstvými bylinami. Staré byliny vyhoďte nebo použijte jako potpouri. Opakujte po dobu asi 14 dnů, olej by měl silně vonět.
Takto vonný olej je vhodný na masáže či opalování (v závislosti na použitém druhu oleje). Lze ho používat i jako olejový parfém, pro ten bude vhodná lahvička s kuličkovým dávkovačem.

Výroba parfému z vonného oleje zabere dalších několik dní. Vonný olej (již bez bylin) promíchejte s kvalitním alkoholem a nechte odstát. Olej a alkohol se nikdy nespojí, je proto potřeba je velmi často protřepávat a promíchávat po dobu asi jednoho týdne. Čím déle je necháme odstát a čím častěji je budeme promíchávat, tím více vonných esencí alkohol přijme. Na konci nechte sklenici stát tak dlouho, aby se alkohol na dně kompletně oddělil od oleje. Stříkačkou či kapátkem alkohol vyjměte a naplňte do lahviček s rozprašovačem. Odměnou za zdlouhavý proces a čekání vám bude krásně jemně vonící alkoholový parfém. Zbylý olej, který stále ještě bude silně vonět, použijte jako masážní či opalovací. Hodit se bude i pro výrobu další kosmetiky – deodorantů, balzámů na rty, mastiček a podobně.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.