Receptář 2021

Kapusta

11. 10. 2021

Velké košaté hlávky kapusty, zelené – jakoby bublinkové listy i malé růžičky jsou už po staletí zabydlené v zahradách i na našich talířích. Pojďme se podívat třeba na tu hlávkovou., protože i ta je prý jedním z nejbohatších zdrojů živin mezi potravinami.

celý článek...

Zpět ke kořenům, aneb objevme zapomenutou sílu ovesného a černého kořene.

4. 10. 2021

Oba kořeny jsou v naší kuchyni trochu za Popelky. ale nebojme se je objevit. Jsou chutné a zdravé.

celý článek...

Bazalka – někdo jí nazývá královnou bylin…

27. 9. 2021

Má své nezastupitelné místo v české i světové kuchyni. Je krásná na pohled, chutná, zdravá a vonící… To je bazalka!

celý článek...

Mrkev – tak známá, zdravá a výtečná…

20. 9. 2021

Tak známá a blahodárná. Pojďme se jí podívat na zoubek, než se do ní zakousneme…

celý článek...

Papriky a papričky

12. 9. 2021

Pojďme se seznámit s pestrobarevnými, kulatými i špičatými odrůdami papriky polní, které vám z naší zahrady můžeme nabídnout…

celý článek...

Pór, pórek…

6. 9. 2021

Věděli jste, že pórek je národní zeleninou Walesu, jedné ze zemí Spojeného království? Zdejší bojovníci si kdysi vtírali jeho šťávu do kůže, což jim mělo přinést odvahu a ochránit je před zraněním. Ale i za Kanálem ho milují a francouzská kuchyně na něj nedá dopustit. A co my?

celý článek...

Dýně – přebornice ve velikosti, barvách a kulinářských nápadech

30. 8. 2021

I v naší zahradě už sklízíme dýně i dýničky. A někdy to chce pořádně si namasírovat svaly! Jsou oblíbenou podzimní dekorací, předmětem pěstitelské vášně a pýchy… A v kuchyni z nich můžeme připravit spoustu vynikajících pokrmů. Pojďme se s nimi seznámit.

celý článek...

Fazolové lusky

24. 8. 2021

V naší zahradě pro vás rostou třeba odrůdy Cobra, Neckargold a Neckarkönigin. Jsou krásně zelené, světle žluté, nebo tmavě fialové… A kolik je druhů fazolek, tolik jistě existuje i receptů. Dopřejme si tuto zeleninu pro chuť i pro zdraví.

celý článek...

Rajská jablíčka

16. 8. 2021

Možná právě proto, že „rajče“ je takové jablíčko z Ráje, je jich opravdu velké a nepřeberné množství odrůd. Tyčková, keříčková, malá, velká, obří, kulatá, baňatá, soudečky, hruštičky, se špičkou i bez špičky… Je to přehlídka i chutí a vůní.

celý článek...

Je to on, patizon!

9. 8. 2021

Různé zdroje tvrdí, že do našich zahrad a zahrádek přiletěl tenhle létající talíř ze dvou směrů. Jedni tvrdí, že to bylo z oblasti středoamerické ze směru Mexiko a Guatemala. Jiní soudí, že ho naši předkové pěstovali už v antickém Středomoří. A pověst dokonce říká, že mladík jménem Diskobolos nevěděl, co si s patizonem počít, tak si přírodním diskem začal házet… Doletí z naší zahrady i na váš stůl?

celý článek...