Receptář 2021

Mrkev – tak známá, zdravá a výtečná…

20. 9. 2021

Tak známá a blahodárná. Pojďme se jí podívat na zoubek, než se do ní zakousneme…

celý článek...

Papriky a papričky

12. 9. 2021

Pojďme se seznámit s pestrobarevnými, kulatými i špičatými odrůdami papriky polní, které vám z naší zahrady můžeme nabídnout…

celý článek...

Pór, pórek…

6. 9. 2021

Věděli jste, že pórek je národní zeleninou Walesu, jedné ze zemí Spojeného království? Zdejší bojovníci si kdysi vtírali jeho šťávu do kůže, což jim mělo přinést odvahu a ochránit je před zraněním. Ale i za Kanálem ho milují a francouzská kuchyně na něj nedá dopustit. A co my?

celý článek...

Dýně – přebornice ve velikosti, barvách a kulinářských nápadech

30. 8. 2021

I v naší zahradě už sklízíme dýně i dýničky. A někdy to chce pořádně si namasírovat svaly! Jsou oblíbenou podzimní dekorací, předmětem pěstitelské vášně a pýchy… A v kuchyni z nich můžeme připravit spoustu vynikajících pokrmů. Pojďme se s nimi seznámit.

celý článek...

Fazolové lusky

24. 8. 2021

V naší zahradě pro vás rostou třeba odrůdy Cobra, Neckargold a Neckarkönigin. Jsou krásně zelené, světle žluté, nebo tmavě fialové… A kolik je druhů fazolek, tolik jistě existuje i receptů. Dopřejme si tuto zeleninu pro chuť i pro zdraví.

celý článek...

Rajská jablíčka

16. 8. 2021

Možná právě proto, že „rajče“ je takové jablíčko z Ráje, je jich opravdu velké a nepřeberné množství odrůd. Tyčková, keříčková, malá, velká, obří, kulatá, baňatá, soudečky, hruštičky, se špičkou i bez špičky… Je to přehlídka i chutí a vůní.

celý článek...

Je to on, patizon!

9. 8. 2021

Různé zdroje tvrdí, že do našich zahrad a zahrádek přiletěl tenhle létající talíř ze dvou směrů. Jedni tvrdí, že to bylo z oblasti středoamerické ze směru Mexiko a Guatemala. Jiní soudí, že ho naši předkové pěstovali už v antickém Středomoří. A pověst dokonce říká, že mladík jménem Diskobolos nevěděl, co si s patizonem počít, tak si přírodním diskem začal házet… Doletí z naší zahrady i na váš stůl?

celý článek...

Pestrobarevný mangold

2. 8. 2021

Mangold kdekoho překvapí krásnou barevností listů i jejich tvarem. I když ho třeba ještě neznáte, jistě vás zaujme už na první pohled. Je to zelenina, kterou lze v kuchyni užít ve stejném duchu jako listový špenát a chřest zároveň.

celý článek...

Okurka, okurčička…

26. 7. 2021

V naší zahradě je sklizeň zeleniny a bylinek v plném proudu a „okurková sezóna“ nám teď opravdu nehrozí… Alespoň ne tom známém nelichotivém slova smyslu… Bedýnky se totiž i okurkami pěkně plní, ale bylo to začátkem června tedy překvapení! Šotek uličník při dodání popletl nějak sazenice a z očekávané úrody salátovek se vyklubala dobrá polovina nakládaček. Chutnají ale všechny, tak si o nich něco můžeme povědět…

celý článek...

Cuketa

Patří do velké rodiny tykví, podobně jako okurky, dýně a patizony. Je zdravá, snadná na přípravu, na pěstování i pro pěstitele začátečníky a v létě se leckomu na zahradě prostě přemnoží. I v naší zahradě je cuket plno. Asi proto se dá najít opravdu nepřeberné množství receptů a inspirací.

celý článek...