Receptář 2021

Celer

1. 11. 2021

Kdo kdy držel v ruce čerstvý celer, když je koncem léta a na podzim jeho doba, určitě v něm mohl vidět třeba pohádkového skřítka. Bývá velký i malý, tak trochu nevzhledný a dokud se neopucuje od hlíny a kořenů, člověk by jen hádal, co je to za tvora…

celý článek...

Petržel kořenová a pastinák

25. 10. 2021

P + P = velká zeleninová láska. Jak je ale od sebe rozeznat? A jak si na nich pochutnat a posílit své zdraví?

celý článek...

Topinambury

18. 10. 2021

Dnes už si nikdo neláme jazyk na jejich názvu a ani se neošklíbá nad jejich hrbolatostí a zvláštní chutí. Topinambury si našly cestu i na český stůl.

celý článek...

Kapusta

11. 10. 2021

Velké košaté hlávky kapusty, zelené – jakoby bublinkové listy i malé růžičky jsou už po staletí zabydlené v zahradách i na našich talířích. Pojďme se podívat třeba na tu hlávkovou., protože i ta je prý jedním z nejbohatších zdrojů živin mezi potravinami.

celý článek...

Ovesný a Černý kořen

4. 10. 2021

Oba kořeny jsou v naší kuchyni trochu za Popelky. ale nebojme se je objevit. Jsou chutné a zdravé.

celý článek...

Bazalka

27. 9. 2021

Má své nezastupitelné místo v české i světové kuchyni. Je krásná na pohled, chutná, zdravá a vonící… To je bazalka!

celý článek...

Mrkev

20. 9. 2021

Tak známá a blahodárná. Pojďme se jí podívat na zoubek, než se do ní zakousneme…

celý článek...

Papriky

12. 9. 2021

Pojďme se seznámit s pestrobarevnými, kulatými i špičatými odrůdami papriky polní, které vám z naší zahrady můžeme nabídnout…

celý článek...

Pórek

6. 9. 2021

Věděli jste, že pórek je národní zeleninou Walesu, jedné ze zemí Spojeného království? Zdejší bojovníci si kdysi vtírali jeho šťávu do kůže, což jim mělo přinést odvahu a ochránit je před zraněním. Ale i za Kanálem ho milují a francouzská kuchyně na něj nedá dopustit. A co my?

celý článek...

Dýně

30. 8. 2021

I v naší zahradě už sklízíme dýně i dýničky. A někdy to chce pořádně si namasírovat svaly! Jsou oblíbenou podzimní dekorací, předmětem pěstitelské vášně a pýchy… A v kuchyni z nich můžeme připravit spoustu vynikajících pokrmů. Pojďme se s nimi seznámit.

celý článek...