Naťová cibulka
Je to další zelený poklad nabitý jarním životem, ale pochutnávat si na naťové i jarní cibulce můžeme celoročně.
V našem dnešním receptu ji použijeme jako velkou součást malých pochoutek k zakousnutí. Zkuste si naše cibulové placičky z Receptáře.
Do prvních květnových podílů z naší zahrady jdou trvalé naťové cibulky, které se pravidelně zastříhávají a znovu obráží. Cibulky jsou menší a nad zem vykukují asi tak z poloviny svého objemu. O to šťavnatější bývá nadzemní zelená část. Tento týden ochutnáte i klasickou jarní cibulku Ischikronu, která se vytrhne i s podzemní částí.
Naťová cibulka je plná vitamínů A, skupiny B, C a E a antioxidantů. Pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu a působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám. Příznivě ovlivňuje trávení a obranyschopnost našeho organismu.
Mladá naťová cibulka má výraznou, štiplavou, ale zároveň jemnou chuť. Dalo by se říci, že je to aromatičtější verze všem známé pažitky. Je ostřejší s výraznější chutí. Lze si ji zasít i doma do květináče, skleníku nebo pařeniště. Později prospívá i venku na záhonu.
V kuchyni najde své uplatnění v každé podobě. Je oblíbená v české i zahraniční kuchyni – zejména v asijské. Je výhodnější jíst ji syrovou nebo jen velmi krátce tepelně upravenou. Ano, její nevýhodou je, že během tepelné úpravy přijde o některé zdraví prospěšné látky, ale je stále chutná a pokrm můžeme dozdobit i syrovou natí a vše se vyrovná. Syrová se hodí do vaječných a tvarohových pomazánek, salátů, můžeme s ní posypat míchaná vajíčka, voňavý chleba s máslem, vařené brambory i bramborovou kaši. Lze ji ale i zapékat, povařit, dusit a grilovat. Je to výborná ingredience do nádivek, nákypů, omelet, polévek i omáček. Hodí se k masu i do slaných koláčů.
Hurá tedy pro zelený svazeček a pro skvělý tip na recept. Třeba ten od nás…