Kapusta

Velké košaté hlávky kapusty, zelené – jakoby bublinkové listy i malé růžičky jsou už po staletí zabydlené v zahradách i na našich talířích. Staré kultivary kapusty znali už starověcí Egypťané. Je to velmi houževnatá zelenina, která se nebojí chladu i skromných pěstitelských podmínek. A přesto nám ráda daruje všechno to zdravé a dobré, co obsahuje. V současné době se pěstují rané i pozdní odrůdy. Je to zelenina z čeledi brukvovitých a brukev je jedno z mnoha jejích lidových jmen. Je milovaná i proklínaná. Ale stačí ji trochu lépe poznat a seznámit se s užitečnými radami a tipy.

LAHODNÝ KAPUSTOVÝ NÁKYP

OSVĚDČENÉ KARBANÁTKY KAPUSTŇÁČKY

Bohatství v listech a lístcích:

Kapusta je prý jedním z nejbohatších zdrojů živin mezi potravinami rostlinného původu. Všechny druhy kapust jsou bohaté na vlákninu a udržují tak náš trávicí systém v kondici, Kapusta obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin E a K. Z minerálních látek jsou v ní také draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, selen, síra a kyselina listová. Příznivě působí při snižování cholesterolu. Skvělá je také na podporu imunity a jako prevence nádorových onemocnění. Působí také proti ekzémům a jiným kožním onemocněním. Dále díky antioxidantům pomáhá proti stárnutí, stresu a mimo jiné posiluje imunitu.

Jen pozor – právě kvůli síře se nedoporučuje nadměrná konzumace. Nedoporučuje se ani těm, kteří trpí trombózou, klidem užívajícím léky na zředění krve, nebo nemocným se sníženou funkcí štítné žlázy.

A kdo se bojí kapusty, protože některým způsobuje nadýmání, pak platí generacemi osvědčená rada. Přidejme při vaření ke kapustě kmín, šalvěj nebo tymián.

A jedna stará babská rada – pro ty, které bolí záda…

Naše moudré babičky používaly na „housera“ a bolavá záda noční obklad z kapustových listů. Velké svrchní okrajové listy, které nevyužijeme při vaření jemně naklepeme paličkou, aby se mírným porušením buněk listů uvolnily účinné látky. Přiložíme na bolavé místo např. v křížové oblasti a překryjeme pevnějším starším tričkem nebo košilkou. A jdeme odpočívat.  Po několika hodinách list zhnědne a bolest prý poleví…

Jak vybrat a skladovat:

Hlávka by měla mít na povrchu hezky uzavřené listy a neměla by působit uvadle. Kapusta je často k dispozici čerstvá i v zimních měsících, Snažme se jí využít co nejvíce, hned jak se nám nabízí. V lednici sice vydrží několik dní, ale to je spíš krajní řešení.

K chuti a vůni.

Umami:

Správně uvařená kapusta je v chuti vynikající a mírně nasládlá. Díky výrazné chuti umami může být skvělým základem většiny bezmasých jídel. Přirozeně totiž obsahuje soli kyseliny glutamové. Je proto jednou z mnoha potravin, které jsou nositelem oné zvláštní páté chuti. Podobně už jsme se o umami zmínili třeba u rajských jablíček.

Někdo se obává oné pověstné nevábné vůně kapusty. Pokud si ale počínáme při vaření správně, nemusíme mít strach. Typicky sirnatá vůně vzniká jedině po dlouhém vaření, kdy už je kapusta vlastně rozvařená a s tím dobrým pocitem na skus a zelenou svěží barvou už nemá nic společného.

Vhodné úpravy jsou zejména lehké povaření nejlépe v páře. To se doporučuje i při přípravě salátů. Kapustu hlávkovou nepodáváme syrovou. A jistě mnozí z nás znají kapustové závitky s rozličnou náplní s masem i zeleninou, kapustové karbanátky i výborné polévky, které skvěle zahřejí i nasytí zejména v chladných měsících. Hodí se ale i do slaných koláčů a závinů. Oblíbenou svačinou mohou být i menší kapustové lupínky. Stačí k nim přidat trochu olivového nebo avokádového oleje a soli. Po upečení v troubě vyschnou a jsou krásně křupavé. 

Malé fígle i pro velkou hlávku kapusty:

Blanšírování je dobrý postup třeba pro přípravu velkých listů na závitky. Stačí jen pár minutek vaření v páře nebo v osolené vodě a následně v cedníku prudce schladíme ledovými kostkami. Dobrou službu udělá i proud studené vody. Listy pak vysušíme. Kapusta změkne, zvýrazní se její zelená barva a hlavně zůstane dobrá svěží chuť.

Dušení: Kapustu nakrouháme najemno a v rozehřátém másle s dostatečným množstvím soli dusíme ve vlastní šťávě doměkka. Bude nasládlá, voňavá i pěkně měkká.

K čemu se kapusta hodí? Je to vynikající příloha k masu i vege pokrmům. Parťák pro kopu brambor a další kořenovou zeleninu. Kapustě prospěje i zjemnění máslem, když předem blanšírované listy chviličku necháme v horké lázni z másla a trošky vody. Nedusíme je, jen je tak trochu oválíme – hezky se tomu říká glazování a známe už ho třeba při úpravě mrkve. Z bylinek jsou skvělými společníky římský kmín, kmín, šalvěj, tymián, fenykl, bílý, černý, zelený i červený pepř, koriandr, muškátový oříšek, sušený i syrový zázvor, cibule a česnek.

A ještě jeden dnešní tip. Pokud se chcete seznámit i s další kapustou z velké rodiny pěstované v naší zahradě, podívejte se na článek o kadeřávku.