Špenát

Čerstvé listy špenátu prožívají v posledních letech velkou renesanci, třebaže zelená protlaková kostka zůstává pro mnohé pojistkou v ledničce, když je potřeba prostě „udělat špenát“ (byť chutný) … Nic proti gustu každého, ale zkusme se podívat i na jiné vynikající varianty špenátových lístků a dát jim místo na našem stole.

Je libo jako salátek?

Salát z čerstvého špenátu

Omeletu?

Špenátová omeleta

Nebo jako skvělý zelený koláč?

Báječný špenátový quiche

Či výtečné slané palačinky?

Výtečné špenátové palačinky

Anebo nenecháte dopustit na stále oblíbený dušený špenát s bramborovým knedlíkem a kusem pořádného propečeného masa? Hmmm, klasika.

Naše prababičky sice samy pěstovaly právě jen listy, upravovaly je však většinou na protlak. Pak po dlouhá léta druhé poloviny 20. století většina z nás znala špenát jen v podobě zmrzlé kostky, ze které vznikla milovaná nebo proklínaná dušená příloha. A teď se lístkům zase zelená na lepší časy a malé děti vědí, že špenát roste na záhonu.

To zelené pro zdraví:

Tahle rostlina je bohatá na draslík, který snižuje krevní tlak. Obsahuje vitamín C, E a K. Právě káčko pomáhá k udržení vápníku v kostech. I ostatní minerály jako zinek, hořčík, fosfor a měď pomáhají budovat silné kosti, nehty a zuby. Je dobrým zdrojem karotenoidů a luteinu. Ty působí blahodárně pro naše oči. Pokud však chcete betakaroten z této potraviny získat, je třeba ji vařit. Špenát je také prospěšný našemu trávení, je účinný proti zácpě. Jako antioxidant pomáhá zbavovat naše tělo přebytečných jedů.

Když si sklizené listy neseme domů:

Špenát by měl být zpracován relativně rychle a neměl by být dlouho skladován. V ledničce ho v čerstvém stavu můžeme mít asi dva dny. Je ale velmi vhodný ke zmrazení – krátce po sklizni ho spařte a po částech zmrazte. Pozor ale – rozmrazený špenát by se nikdy neměl zamrazovat znovu.

Šup s ním pod pokličku!

Čerstvý špenát je vhodné umýt pod tekoucí vodou jen krátce před přípravou. Zato pořádně. Dobré je ho poté osušit nebo odstředit, protože voda na listech pak prodlužuje čas vaření a výslednou barvu. Lze ho vařit současně s dalšími přísadami jídla nebo předem krátce spařit. Pokud mají ale listy zůstat pěkně zelené a nerozvařit se na blátivou kaši, přidávejme je při dušení do hrnce naposled a jen při asi poloviční teplotě.

Pestré špenátové pochutnání:

Můžeme ho v kuchyni použít na mnoho a mnoho způsobů. Již zmíněnou klasikou je dušený špenát se smetanou. Tradičně se hodí k masu, ale vynikající je i k rybám. A kdo ho někdy jako gurmánský pokus nedal do štrůdlu, do rizota s lososem, nebo na těstoviny a noky? Velká dobrota! Velice si chuťově rozumí s česnekem, smetanou a vejci. Jemný letní špenát lze konzumovat také syrový v salátech. Mnoho pokrmů obsahujících špenát najdeme i v italské a francouzské kuchyni – oblíbené jsou lasagne, quiche a třeba pizza se špenátem a vejci.

Zelená barva špenátu zakotvila i v lidové tradici… Špenát, petržel, pažitka, kopřiva, lebeda nebo třeba sedmikráska se podle tradice jedí o Velikonocích na Zelený čtvrtek jako jídla „zelená“ a právem plná prvních jarních vitamínů.

Nakonec se podívejme i na „divoké varianty špenátu“ – a to když chceme ze zahrady využít i dary, jako jsou LEBEDA a KOPŘIVY.