Chilli papričky

Máme něco i pro příznivce ostřejší chuti pálivých papriček. Připravte si krajíc chleba a velkou sklenici mléka 😊.

V naší zahradě nepěstujeme žádné extrémy, ale každý člověk musí při ochutnávání znát své limity a nehrát si na hrdinu. Když někomu pálivé nejede, je to v naprostém pořádku.

A onu pověstnou pálivost papriček, kterou způsobuje účinná látka kapsaicinu, nejlépe zaženeme mléčnými výrobky – mlékem, jogurtem a kefírem. Kasein, který je totiž v mléce obsažený, přerušuje vazby mezi kapsaicinem a receptory bolesti. Někdo věří i na krajíc chleba, ale krajáč mléka to jistí… Zapomeňte na vodu (nebo dokonce na alkohol). Voda pomáhá jen v případě, že si po manipulaci s papričkami jdeme pečlivě umýt ruce.  Samozřejmostí mohou být i rukavice… Začínáme zlehka. Pálivost je uvedena na škále od 0 do 10. (Zjednodušená Scovilleho stupnice)

Zaznamenaná zajímavost: Obsah kapsaicinu prý mohou za jistých okolností ovlivňovat místní půdní i mikroklimatické podmínky. Říká se dokonce, že čím více stresových faktorů rostlina musí překonat, tím se zvyšuje její pálivost. Jedna z afrických pověstí tvrdí, že „nejštiplavější papričky pocházejí od nejvíce rozzlobených pěstitelů“.


  • De Cayenne – kajenský pepř

Je to odrůda papriček, z jejíchž ohnivých plodů se vyrábí známý kajenský pepř. Uzrálé plody jsou tmavě červené, asi 10-12 cm dlouhé s jemnou, lehce kouřovou chutí. Pálivé chilli papričky se používají mnoha způsoby: čerstvé i sušené, na nakládání i do hot omáček a protlaků. Pro sváteční pojídače papriček je tu už vykřičník. Stupeň pálivosti: 6 – 7.

  • Sarit Gat

Tyto papričky mívají špičaté, asi 8-10 cm dlouhé, ostré, pevné plody. Zbarvují se od světle zelené po jasně žlutou. Jsou pro oko pěkně zdobné a pro svoji chuť jsou ideální pro nakládání, do hot pálivých omáček a na sušení. Stupeň pálivosti mají tyto intenzivně barevné papriky 6. Blíží se tím papričkám kajenským, takže pro netrénované ochutnavače už mohou být peprnějším zážitkem.

  • Jalapeňo

Jalapeňos bývá více poddruhů, ale obecně dozrávají s délkou papriček kolem 7 cm. Mají oproti jiným zakulacenou špičku. Barevnost se mění ze zelené do sytě červené. Plody lze sklízet velmi brzy, když jsou ještě zelené a nejsou zcela zralé. Mají jemnou ostrost. Hodí se k přípravě kořeněných směsí, dochucování, sušení i nakládání. Stupeň pálivosti je 3 až 5.