Cuketa

Patří do velké rodiny tykví, podobně jako okurky, dýně a patizony. Je zdravá, snadná na přípravu, na pěstování i pro pěstitele začátečníky a v létě se leckomu na zahradě prostě přemnoží. Asi proto se dá najít opravdu nepřeberné množství receptů a inspirací.

Tady jsou ty od nás ze zahrady:

CUKETOVÝ PERNÍK A CUKETOVÉ MUFFINY
CUKETOVÉ NUDLIČKY SE ZELENINOVOU OMÁČKOU A PARMEZÁNEM
KANDOVANÁ CUKETA
KRÉMOVÁ POLÉVKA Z TUŘÍNU A CUKETY
CUKETOVÉ ČATNÍ S KURKUMOU, HOŘČICÍ A SEMÍNKY
CUKETOVÁ POMAZÁNKA NA TOPINKY
CUKETKY PLNĚNÉ LOSOSEM

Podobně jako jiné tykve z jejího příbuzenstva, je i ona velkou zásobárnou vody. Plody jí obsahují více než 90 % a i to se dá počítat do našeho denního příjmu tekutin – zvláště v horkých letních dnech.

Cuketová lékárnička pro tělo i duši:

  • Začneme pěkně od hlavy. Při pravidelné konzumaci je výbornou pomocnicí v boji proti stresu. Obsahuje množství vitamínů ze skupiny B, které pomáhají udržovat nervovou soustavu v dobré formě, zlepšují paměť a působí antidepresivně.
  • A, B, C je abecedou vitamínů, které v celém plodu najdeme, dále karoteny a minerály jako jsou hořčík, draslík, fosfor vápník a železo.
  • Cuketa má skvělé účinky na správnou funkci trávicího traktu. Má velké množství vlákniny a antioxidantů a dokáže tělo vyčistit od toxinů. Draslík, kterým cuketa nešetří, urychluje vylučování škodlivých látek a díky vysokému obsahu vody je cuketa také málo kalorická a vhodná při redukčních a zdravotních dietách. Doporučuje se lidem, kteří trpí Crohnovou chorobou, onemocněním jater, ledvin a žaludku. Redukuje překyselení a blahodárným účinkem na trávení pomáhá i naší obranyschopnosti. Je mírně zásaditá a tím pádem pomáhá udržet acidobazickou rovnováhu v těle.
  • Dostane se vám pod kůži. Cuketová slupka, dužnina i čerstvá šťáva se skvěle hodí i pro přípravu domácí kosmetiky – k výrobě pleťových masek i přímému potření kůže. Podobně jako okurka dodá pleti zdravý a jiskrný vzhled a působí proti únavě. Šťáva je zároveň přírodní pomocník při kožních problémech jako jsou lupénka, různé druhy ekzémů, kopřivka či akné. Pod slupkou se rovněž skrývá pro naši kůži blahodárný vitamín E.
  • Ocení ji i svaly, srdce a oči.
  • Do svého jídelníčku by ji měly zařadit i nastávající maminky, protože – kromě už výše popsaného – obsahuje velký podíl kyseliny listové, která je nezbytná pro vývoj plodu a pro dobrý průběh těhotenství.
  • Konzumace cukety je prospěšná také při revmatismu, dně a diabetu, protože se dá přidat do mnoha pokrmů, zasytí a nezvyšuje krevní cukr.

A co slupky? Rozhodně nemusíme vyhazovat, třebaže se s nimi v některých kulinářských úpravách nepočítá. Právě v nich se nachází největší množství vitamínů a minerálních látek. Pokud to tedy jde, cuketu jen pořádně omyjte a očistěte a nechte jí její žlutý nebo zelený kabátek.

Jak si vybrat cuketu, aby to byla ta nejlepší a nejchutnější?

Cukety mají mnoho odrůd. Nejznámější jsou žluté a zelené. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy je pouze v obsahu sacharidů. Zelené jich obsahují mnohem méně než žluté.  Světle zelené cukety mají výraznější chuť a jsou bohatší na vitamíny a minerály. Při výběru cukety je nejlepší vyhledávat menší kusy a lze je po důkladném omytí konzumovat i se slupkou právě pro ten balík živin. Větší a starší plody obsahují více vody a při úpravě se musí počítat s odstraněním vzniklých semínek. Povrch cukety by měl být pružný a mít hezky svěží barvu. Jestliže narazíte na nabídku cuket různé velikosti, je tu větší jistota, že opravdu pocházejí z rané sklizně a jsou čerstvé. Hromada stejně velkých plodů ukazuje na to, že byly sklízeny v různý čas. Cuketě bude dobře při skladování na tmavším chladném ale suchém místě, nebo ji klidně dejte do ledničky do dvířek, aby nebyla zase v přílišném chladu.

A je tu asi tisíc možností…

Ano, cuketa má v kuchyni opravdu pestré využití a každý mlsoun si najde to svoje. Hodí se jak pro vegetariánské a veganské pokrmy, tak pro nejrůznější diety. Výtečné jsou ale i kombinace s masem. Právě neutralita cuket umožňuje čarování s chutí, vůněmi i okem strávníkovým.

  • Samozřejmě začněme tím, že se dá jíst syrová jen tak, to nejvíce mladé a menší cuketky. Vždy však musí být cuketa důkladně omytá.
  • Je tu už zmíněná a jedinečná chuťová neutralita, která je pro každého kuchaře výzvou… Tady totiž vznikají ony dva pověstné tábory milovníků a odpůrců cuket. Někomu prostě nešmakuje, ale když se správně doladí chutě, mnohý je jistě překvapený a třeba se stane cuketovým fanouškem…😊.
  • A čím se dá vykouzlit skvělá chuť? Nejlepší je dochucovat přímo čerstvými bylinkami, jako jsou třeba petrželka, oregano, estragon a různé druhy meduňky a máty. Bylinky podporují trávení a zvýrazní chuť. Základem zůstává dobře osolit – nechat cuketu vypotit a okořenit, protože cuketa velice dobře přejímá chuť přísad. Podobně je to i s doplněním cuketového základu další zeleninou, jako třeba červená paprika, rajčata, cibule a naprosto nedostižný česnek… Ty dodají skvělý poměr účinných látek, báječnou chuť a dokonalý účinek na zdraví i spokojenost. 
  • K zachování živin je nejlepší cuketu pouze mírně podusit na pánvičce s trochou oleje, který zajistí vstřebání vitamínu A. Ten má blahodárný vliv na naše oči. Chutě nechme jen krátce spojit a rozvonět.
  • V létě se cuketa velmi často griluje a přidává do různých špízů a nesmíme zapomenout ani na saláty. Lze ji i zapékat, krátce smažit, plnit masem i zeleninou… Cuketa je také výbornou náhradou například za těstoviny. Znáte cudle – cuketové nudle nebo noky? Můžeme z ní dále vytvořit cuketovou pomazánku, delikátní cuketové moučníky, lasagne, musaku, polévky, placky, bramboráky, studené i teplé omáčky, čatní, nákypy, cuketková kolečka naložená do sladkokysela, pesto, kandovat ji… A prostě co kdo ještě zkusí.

A jakou si dáte cuketovou výzvu vy? Najdete ji i v našich receptech? A doplníte třeba právě i bylinkami od nás?

Hodně inspirace i gurmánských úspěchů!