Mateřídouška

Tato bylinka je vlastně takovou sestřenicí tymiánu. Má však svoji charakteristickou mateřídouškovou vůni a mírně se liší složením účinných látek. Při dodržování dávkování se řadí mezi bezpečné léčivky pro děti, dospělé i těhotné a kojící ženy.

Pomáhá při těchto obtížích:

  • Desinfikuje dýchací cesty, pomáhá při akutním i chronickém kašli.
  • Desinfikuje močové cesty.
  • Zlepšuje trávení, mírní křeče a nadýmání, pomáhá proti průjmům (i infekčního původu). Díky tomu, že napomáhá trávení tuků, je vynikající při žlučníkových problémech. U dětí se využívá proti střevním parazitům.
  • Zevně ve formě obkladu hojí hnisavé a špatně se hojící rány.
  • Jako kloktadlo ulevuje při zánětech ústní dutiny.

V kuchyni se většinou používá v sušené formě jako koření. Některé obsažené látky napomáhají trávení tuků, proto je výborná na dochucení tučných mas. Přidáváme hned na začátku pečení. Skvěle ochutí i brambory a ostatní upravovanou zeleninu. V menším množství se hodí i do salátů, to lze použít i čerstvě natrhaná.

Mateřídouškový čaj:

Je to tak jednoduché… 2 kávové lžičky sušené bylinky vycházení na 1 šálek čaje. Zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Popíjet můžeme až 3x denně.

Mateřídoušková koupel:

Napomáhá při obnově sil a rekonvalescenci po nemoci. Má dezinfekční a prokrvující účinky. Omývat můžeme i bolavé klouby a špatně se léčící rány. Dobře poslouží na bolavá chodidla po namáhavém výletu.

Jak na to?

200 g sušené mateřídoušky zalijeme třemi litry studené vody. Přivedeme k varu a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme do koupele.

Nálev můžeme využít i jako kloktadlo při zánětech v ústech.

Vlasová voda z mateřídoušky:

V 0,5 litru octa (lze i jablečný) povaříme 125 gramů sušené mateřídoušky. Po vychladnutí do směsi nalijeme 0,25 litru rumu a v láhvi na tmavém místě necháme 7 dní macerovat. Poté dobře přecedíme přes plátno. Pravidelně si tak můžeme masírovat pokožku hlavy. Masáž i bylinková kůra upraví prokrvení vlasové části a napomáhá růstu i kondici vlasů.