Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je jednou z bylin s velice všestranným využitím. Jeho obrovskou výhodou je, že nemívá žádné vedlejší účinky a mohou ho užívat i nastávající maminky, kojící ženy i děti.

Jeho blahodárné účinky jsou vyhlášené, tak si to jen zopakujeme – odvary, masti, tinktury, oleje. To vše nám pomáhá při péči o pleť, při spáleninách, jako kloktadlo, léčí vnitřní i vnější záněty, posiluje celý trávicí systém, posiluje cévní systém a činnost srdce a je to báječná ženská bylinka.

Pro sušení využíváme nejvíce květ. Celý nebo obvodové okvětní jazýčky. Někdy rostlina planí, pro léčebné účely jsou pak ceněné charakteristické sytě oranžové květy. Ale i ty žluté a světle žlutavé nezatracujme – skvěle se hodí k ozdobě a dochucení pokrmů, nahrazuje tak trochu šafrán. Na přímém slunečním světle rychle ztrácí měsíček své léčivé účinky, na což je nutné dávat pozor právě při sušení. Pomocníkem tu může být sušička. To platí i pro skladování sušených květů. Vhodné je suché a tmavé místo. Ve vlhkém prostředí by kvítky mohly začít plesnivět.

Jak správně na odvar:

1-2 čajové lžičky byliny se přelijí litrem vroucí vody. Nejlepší doba louhování jsou maximálně 2 minuty. Lze přelít opakovaně 2–3x. Nálev si můžeme uchovat teplý třeba v termohrnku a popíjet během dne podle chuti. Pokud měsíček používáme na zevní oplach kůže, vlasů nebo sliznic, dáme do odvaru až trojnásobek sušeného podílu rostliny.