Brutnák lékařský

Jeden z koutů naší zahrady se v dnešních dnech krásně modrá květy Brutnáku lékařského a už brzy se dostane i na váš stůl. O této zajímavé bylině si dnes povíme něco víc. A pokud máte po ruce další naše bylinky, zkuste třeba tenhle recept na přílohovou omáčku a sladkou dobrotu, protože se brutnák počítá i do široké a bohaté řady jedlých květů.

ZELENÁ OMÁČKA S BRUTNÁKEM A BYLINKAMI

KANDOVANÉ KVĚTY BRUTNÁKU

Brutnák lékařský (Borago officinalis) pochází ze Středozemí, ale dnes planě roste po celé Evropě. U nás se pěstuje jako zelenina i jako léčivka. Bylinka s krásnými modrými květy může růst volně v přírodě i v zahradách. Nemá nároky na půdu, ale kvůli dlouhým kořenům je háklivá na přesazování. Celá rostlina je štětinatě chlupatá, bujně a rychle rostoucí. Dá se z ní využít čerstvá i sušená nať a květy. Semena brutnáku obsahují olej. Se sběrem lze začít někdy už koncem května a pokračovat až do září. Na první pohled může působit nevoli ke sběru kvůli svým chloupkům, je to však léčivka a nemusíme se jí bát.

Vliv na naše zdraví:

Má protizánětlivé účinky na dýchací a močové cesty, pomáhá při zánětech ledvin. Zklidňuje problematickou kůži, je blahodárný při ekzémech a kožních problémech. Napomáhá růstu vlasů a nehtů. Preventivně lze tuto rostlinu využívat při revmatismu. Čerstvé listy naložené do mléka pomáhají při nervozitě, bušení srdce a melancholii, obklady z brutnáku zmírňují kožní záněty a hojí poranění, bylina je i proti nadměrnému pocení.

Nať obsahuje především slizy, třísloviny, pryskyřice, saponiny, minerální látky – vápník, draslík, křemík a mangan, vitaminy – zejména C v čerstvých listech, dále třeba důležité aminokyseliny.

Čarování v kuchyni:

Sklízí se mladé listy se sametovým povrchem, které je potřeba zpracovat okamžitě po sběru, protože jinak ovadnou a ztratí léčivé účinky. Je možné listy také zamrazit, ale i touto úpravou se ztrácí podstatná část léčivých složek. Na sušení se listy sbírají ke konci května nebo v červnu, kdy je podíl léčivých složek v listech nejsilnější. Nejlépe je usušíme ve stínu, ale pozor na vlhkost a plíseň.

Někdy se brutnáku říká okurkové zelí, protože jeho chuť se okurce podobá. Jedlé jsou listy i květy a jsou lahodné svojí mírnou nakyslostí.

Listy:

  • Čaj z čerstvě nasekaných listů, lze i z květů. Je třeba se řídit radami bylinkáře a dělat přestávky v pitné kúře
  • Můžeme naložit do oleje, octa, využít do salátu, studených omáček a pomazánek. Jako příloha k masům a rybám se hodí brutnák přimíchat i do bylinkového másla

Jedlé květy:

  • Kandování kvítků a zdobení moučníků a dortů
  • Lze zamrazit i do kostek ledu a použít do letních koktejlů a limonád…

Tahle nádherně modře kvetoucí rostlina v sobě snoubí krásu i divokost přírody a dokáže dát letní kuchyni zdraví i šmrnc. Nebojme se nových chutí a kulinářského experimentování a zdobení. 😊